Tak jak obiecałam, niejako kontynuacja artykułu o dodatkowych uprawnieniach w czasie ciąży.

Ale teraz jesteś już rodzicem/opiekunem i to ten fakt, jest podstawą poniższych uprawnień.

Komu przysługują uprawnienia?

Prawo przyznaje Ci szczególne uprawnienia jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę, bądź świadczysz pracę na podstawie mianowania, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę oraz opiekujesz się dziećmi do 4 roku życia (opieka rodziców biologicznych, jak również opieka osób faktycznie ją sprawujących).

Charakter uprawnień.

Korzystanie z tych uprawnień uzależnione jest od Twojej woli. Mają one charakter odrębny, co oznacza, że masz prawo do skorzystania ze wszystkich łącznie, jak również możesz wybrać tylko te, które Cię interesują.

Uprawnienia, dotyczące czasu pracy.

Bez Twojej zgody pracodawca nie może zlecić Ci wykonywania pracy powyżej 8 godzin na dobę. Nawet jeśli jesteś zatrudniona w systemie pracy, obejmującym większą ilość godzin jednego dnia, masz prawo do przerwania pracy po 8 godzinach. Pamiętaj, że zachowujesz prawo do pełnego wynagrodzenia, bez względu na skrócenie liczby godzin, związane ze skorzystaniem z tego uprawnienia,

Uprawnienia, dotyczące warunków pracy.

Twoja zgoda konieczna jest na wykonywanie pracy:
– w godzinach nadliczbowych;
– w porze nocnej;
– poza stałym miejscem Twojej pracy – delegacja.

Biorąc pod uwagę charakter odrębny uprawnień, o którym wspomniałam powyżej, nawet jeśli zadeklarujesz, iż nie będziesz pracowała w porze nocnej, jednocześnie wyrażając zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych, Twój pracodawca nie może zlecić godzin nadliczbowych, przypadających w porze nocnej.

Wyrażenie zgody.

Jeśli nie chcesz korzystać z powyższych uprawnień, powinnaś złożyć pracodawcy takie oświadczenie, które będzie przechowywanie w Twoich aktach osobowych. W przypadku gdy obojgu rodzicom opiekunom przysługują uprawnienia (np. oboje pracujecie na postawie umów o pracę), tylko jedno z Was może skorzystać z uprawnień,  W takim przypadku rodzic korzystający składa oświadczenie o korzystaniu z nich u swojego pracodawcy, drugi zaś składa oświadczenie o braku korzystania.

Zakazy pracy na stanowiskach.

Przypominam część wpisu z uprawnień w czasie ciąży, ponieważ zakazy te dotyczą również Ciebie, jeśli jesteś pracownicą, karmiąca piersią.

Pamiętaj, że w ciąży jak i w czasie karmienia nie wolno Ci pracować przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. To kolejny bezoględny zakaz, wiec bez znaczenia pozostaje Twoja zgoda czy rodzaj zawartej umowy.

W katalogu zakazanych stanowisk znajdziesz te związane m.in:

  • z wykonywaniem pracy w pozycji stojącej przez czas dłuższy niż 3h;
  • z podnoszeniem ciężarów o wadze powyżej 3kg;
  • z narażeniem na działanie szkodliwych substancji chemicznych;
  • z ryzykiem narażenia na urazy fizyczne lub psychiczne.

Prawo do urlopu rodzicielskiego i wychowawczego – to kolejne z uprawnień, przysługujące Ci do czasu ukończenia przez dzieci 4 rok życia. Jednakże jest to temat obszerny, więc przeczytacie o nim w odrębnym artykule.

Marzena | Mama Prawniczka

One thought on “DODATKOWE UPRAWNIENIA ZE WZGLĘDU NA KILKA SŁODKICH KILOGRAMÓW, CZYLI DZIECI DO 4 ROKU ŻYCIA.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dbamy o Twoją prywatność. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu będzie Marzena Pilarz-Herzyk mamaprawniczka.pl, ul. Stanisława Dygata 6/11, 01-748 Warszawa, NIP: 9372476904 Podane dane będą przetwarzane w celu komentowania danego posta. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

}