Urlop rodzicielski

Prawdopodobnie jesteś już na tym etapie, że w środku nocy budzisz się na 15 sekund przed swoim Maluchem i kiedy dziecko otwiera oczka, już bezpiecznie leży w Twoich ramionach. Pierwsze 20 tygodni urlopu macierzyńskiego upłynęło Ci na wypoczynkowym szale pomiędzy pieluchami, oliwkami, dywagacjami na temat wyższości karmienia piersią a mlekiem modyfikowanym. Miałaś tyle czasu do czytania, że aż nie możesz uwierzyć, że znasz conajmniej po dziesięć teorii na temat sposobów. Ale mimo wszystko nie zamieniłabyś tych wakacji na żadne inne – no może tylko czasami marzysz o basenie, słońcu i drinkach z palemką.Teraz przed Tobą kolejna część wakacji, a w opcji all inclusive masz wliczone maseczki z zupek, którymi będziesz rozszerzała dietę, masaż małymi stópkami, które powoli bedą uczyły się chodzić, regularnie nową fryzurę, bo przecież włosy mamy są takie ciekawe i tak fajnie się je ciągnie 🙂

A czego możesz spodziewać się ze strony prawnej?

Komu przysługuje urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom – musicie tylko pamiętać, że wymiar urlopu przypada Wam łącznie.
Oczywiście każdy z Was musi być ubezpieczony.

Urlop zostanie udzielony bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres, odpowiadający urlopowi macierzyńskiego.
Może on również na Twój wniosek zostać udzielony w terminie późniejszym, jeśli nie wnioskowałaś o urlop z góry.

Ważnym jest, że uprawnienie do wykorzystania urlopu trwa do końca roku kalendarzowego, w którym Dziecko ukończy 6 rok życia – ta przesunięta w czasie część, odłożona na później, właśnie w tym terminie będzie miała deadline.

Wymiar urlopu

  • 32 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 34 tygodnie – w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

W praktyce możesz korzystać z urlopu rodzicielskiego wspólnie z ojcem dziecka. Oznacza to, że odpowiednio będziecie mieli do dyspozycji po 16, albo 17 tygodni urlopu.

Skorzystanie z urlopu z „góry” (macierzyński i rodzicielski)

Z takiej formy korzystasz, jeżeli w terminie 21 dni od porodu, złożysz wniosek o skorzystanie z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po okresie urlopu macierzyńskiego. Łączny wymiar urlopu wówczas to 52 tygodnie.

Wynagrodzenie za okres trwania rocznego urlopu to 80% podstawy zasiłku.

W tym przypadku podzielenie się urlopem  tatą jest o tyle trudniejsze, że mama może zrezygnować z kontynuowania urlopu, a tata może skorzystać od kolejnego dnia z prawa do przejęcia urlopu. Jeśli jednak by tego nie zrobił, cała pozostała część urlopu przepadnie. Co więcej w tej opcji nie będziecie mogli korzystać z urlopu w tym samym czasie.

Skorzystanie z urlopu „na części”

Jeżeli nie złożysz wniosku o urlop rodzicielski  w terminie 21 dni po porodzie, masz czas do końca roku kalendarzowego, w którym Dziecko ukończy 6 rok życia, aby wykorzystać pełny wymiar tego uprawnienia.

Urlop wówczas możesz wybrać w nie więcej niż w 4 częściach. Pierwsza z jego części musi przypaść bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Przepisy przewidują, że 16 tygodni urlopu rodzicielskiego możesz wykorzystać z pominięciem zasady bezpośredniości – czyli nie musi następować po sobie, a możesz wykorzystać go po przerwie. Liczba wykorzystanych w tym trybie części, pomniejsza liczbę części, przysługującego urlopu wychowawczego.

Poszczególne części urlopu powinny mieć minimum 8 tygodni. Jednakże pierwsza część może wynosić wyjątkowo minimum 6 tygodni, zaś ostatnia może wynosić również mniej, jeżeli wymiar jaki Ci pozostał do wykorzystania.

Wynagrodzenie za ten czas wyniesie wówczas:
– 6 tygodni rodzicielskiego – 100%
– 26 tygodni rodzicielskiego – 60%
Przypominam, iż w tej opcji zasiłek za urlop macierzyński wyniesie 100%.

Jeżeli będziecie korzystać z urlopu razem z ojcem Dziecka lub się wymieniać, pamiętaj, że podstawa zasiłku zostanie obliczona dla każdego z Was oddzielnie według Waszego indywidualnego wynagrodzenia (jednakże łączy Was czas/tydzień, w którym drugi rodzic dołączy do urlopu a więc i próg procentowy zasiłku).

W tej wersji można swobodnie wykorzystać urlop w ten sposób, aby tata i mama korzystali z niego jednocześnie.
Wniosek o każdą część urlopu w tej formie musisz złożyć zawsze na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu – pracodawca nie może Ci odmówić.

Jeśli chcesz sprawdzić jak krok po kroku przejść prawidłowo przez formalności, związane z urlopem, mieć pewność, że posiadasz prawidłowe wzory wniosków i złożysz je z zachowaniem właściwego terminu, zapraszam Cię do mojego sklepu online. Stworzyłam eBooki, które krok po kroku pomogą Ci we wszystkich procedurach. A dla czytelników tego artykułu specjalny kod rabatowy (kliknij w grafikę poniżej)

Kolejna ciąża na urlopie rodzicielskim

Jeśli planujesz kolejną ciążę, podczas trwania bieżącego urlopu rodzicielskiego musisz wiedzieć, że w tej sytuacji jest kilka scenariuszy odnośnie tego, co dalej?

 Podobnie jak w przypadku ciąży na urlopie wychowawczym, sama w sobie nie przerywa ona biegu urlopu rodzicielskiego. Nie możesz więc tutaj skorzystać ze zwolnienia chorobowego. A co jeśli chciałabyś skorzystać z L4?
Możesz przerwać urlop rodzicielski i już pierwszego dnia powrotu, skorzystać ze zwolnienia.

Jeżeli nie zdecydowałaś się przerwać urlopu rodzicielskiego, co dalej? Od pierwszego dnia po urodzeniu przysługuje Ci zasiłek macierzyński, a później rodzicielski. Tutaj obowiązują te same zasady, które opisałam powyżej. Musisz pamiętać, ze w zależności od tego w jakim trybie zdecydowałaś się skorzystać z rodzicielskiego, spowoduje przepadek pozostałej części lub możliwość wybrania go później.

Wcześniejszy powrót do pracy

Musisz tu rozróżnić dwie sytuacje. Jeżeli deklarowałaś urlop macierzyński od razu z urlopem rodzicielskim (pełne 52 tygodnie), rodzicielski może zostać przerwany w każdym momencie przez Ciebie (pracodawca musi zaakceptować wniosek).
Jeżeli zaś później decydowałaś się na skorzystanie z tego urlopu/ wybierałaś go w częściach, wówczas na wcześniejszy powrót konieczna jest zgoda pracodawcy.

O chęci wcześniejszego powrotu powrotu do pracy, zawiadamiasz pracodawcę, składając wniosek na 21 dni przed planowanym powrotem.
Pamiętaj, że w zależności od formy korzystania, niewykorzystana część przepadnie lub odsunie się w czasie do wybrania później.

A w ramach #poradnika macierzyńskiego zapraszam Cię do serii artykułów o tematyce urlopowej, w tym m.in
– urlop macierzyński dla rodziców adopcyjnych, TUTAJ;
– urlop rodzicielski, TUTAJ;
– urlop rodzicielski dla rodziców adopcyjnych, TUTAJ;
– urlop wychowawczy, TUTAJ;
– a jeśli chcesz od razu przebrnąć przez wszystkie uprawnienia, to kopalnię wiedzy znajdziesz w kompendium TUTAJ;
– działalność gospodarcza a urlop macierzyński, TUTAJ.

Marzena | Mama Prawniczka

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn.zm
w szczególności art art. 1821a  , art. 1821c, art. 1821d

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Komentarze:

  1. Hej 🙂 Ja planuje wrócić do pracy po pół roku na 1/2 etatu i dzielic ten etat z urlopem rodzicielskim. Mamo Prawniczko, podobno wtedy urlop rodzicielski wydluza mi sie proporcjonalnie, czyli przez rok moge w ten sposób dzielić pracę z urlopem. Mam pytanie, czy jesli mój pracodawca zdecyduje, ze np po 9 miesiącach tego rozwiązania jestem potrzebna w pełnym wymiarze godzin, czy niewykorzystany urlop rodzicielski mi przepada? Pozdrawiam Kasia

    1. W przyszłym tygodniu pojawi się artykuł o łączeniu pracy z urlopem macierzyńskim i wychowawczym. Znajdziesz tam informacje.

  2. Mam pytanko. Mój urlop macierzyński skończył się w listopadzie, chciałam zaraz wziąść wychowawczy, ale szef powiedział że w pierwszej kolejności muszę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Tak że właśnie jestem na „wypoczynku” z dwójką małych dzieci , jeden ma 2,5 roku a drugi już prawie 15 miesięcy. Co mówią na ten temat przepisy?

    1. Przepisy nie narzucają obowiązku wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego, przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.

  3. Witam, czy w przypadku gdy złożyłam wniosek o urlop rodzicielski przypadający bezpośrednio po urlopie macierzyńskim nie 21 dni po porodzie, lecz później (tj. przed końcem urlopu macierzynskiejgo) za pierwsze 6 tyg. urlopu rodzicielskiego nadal przysługuje mi 100% wynagrodzenia czy już tylko 60%?

    1. Tak. Dokładnie tak jak Pani napisała.
      W przypadku rozłożenia urlopów na dwie części (nie wnioskowania o nie jednocześnie), proporcja wypłaty rozkłada się:
      – 100% macierzyński
      – 100% urlop rodzicielski 6 tygodni (dawniej: dodatkowy urlop macierzyński)
      – 60% urlop rodzicielski 26 tygodni.
      W przypadku wnioskowania o całość, 80% za cały czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

  4. Witam, mam pytanko a jak sprawa wygląda gdy prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą? Czy przysługuje mi coś takiego jak urlop rodzicielski? Czy jest on płatny i w jaki sposób obliczane jest to? W styczniu skończył mi się macierzyński.
    Będe wdzięczna za informację, pozdrawiam serdecznie.

    1. Na pewno pojawi się u mnie artykuł na temat świadczeń macierzyńskich/rodzicielskich w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

  5. Witam, mam bardzo skomplikowana sytuacje i potrzebuje Pani porady.
    W 2017 roku urodzilam corke i wykorzystalam 20 tyg przyslugujacego mi macierzynskiego, nie wylorzystalam 6 tyg urlopu rodzicielskiego 100%platnego- czy nadal moge go wykorzystac?
    W tym roku urodzilam kolejna corke i zlozylam od razu u pracodawcy wniosek o 20tyg macierzysnkiego + 6 tyg rodzicielskiego. Z racji tego ze zlozylam oba wnioski w ciagu 21 dni od urodzenia czy przysluguje mi 100% wynagrodzenia?

    1. Dzień dobry,
      Na podstawie tej wiadomości nie jestem w stanie stwierdzić, jakie dokładnie wnioski Pani przedłożyła, co zawierały, jaki był powód nie skorzystania z urlopu, w jaki sposób Pani go przerwała.
      DLatego właśnie tego typu indywidualne zagadnienia, wymagają porady prawnej.
      Zapraszam do kontaktu mailowego: kontakt@mamaprawniczka.pl a o konsultacjach informacje znajdzie Pani w poniższym linku:
      https://mamaprawniczka.pl/konsultacje/
      Pozdrawiam
      Marzena Pilarz-Herzyk

  6. Witam,a co w przypadku kiedy 31.12.2019r wygasła mi umowa o prace podczas urlopu rodzicielskiego który trwa do 31.05.br a jestem w kolejnej ciąży ? Czy przysługują mi jakieś świadczenia ? Czy jest to kontynuacja zwolnienia w ZUS czy niestety zostanę z niczym po upływie urlopu ?

    1. Dzień dobry,

      Celem uzyskania zasiłku macierzyńskiego, konieczne jest posiadanie umowy w dniu porodu.

      Pozdrawiam
      MPH
      ___
      Jeśli potrzebujesz więcej szczegółowych informacji, pamiętaj, że komentarz nie jest poradą indywidualną. W celu umówienia się na indywidualną konsultację skontaktuj się mailowo: kontakt@mamaprawniczka.pl

  7. Mam takie pytanie
    Czy jezeli zona nie pracuje wiec nie ma prawa do macierzyńskiego, korzystała jedynie z tzw KOSINIAKOWEGO to czy ojcu przysługuje prawo do PŁATNEGO URLOPU RODZICIELSKIEGO W WYMIARZE 9 TYGODNI??

    1. Dzień dobry
      Odpowiedź uzależniona jest od tego czy korzystali Państwo z urlopu na startych/nowych zasadach.

      Pozdrawiam
      MPH

Dodaj komentarz