cz.2 Urlop ojcowski na działalności gospodarczej

Tatusiowie dzisiaj kontynuacja dla Was – tym razem informacje, o których mało kto wie.  Czy jest tutaj tata, prowadzący działalność gospodarczą, który chciałby zostać w domu na urlopie po porodzie? Ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Dla kogo ten urlop?

Urlop ojcowski to uprawnienie, które przysługuje Ci, nawet jeśli nie jesteś zatrudniony na etacie, a prowadzisz własną działalność gospodarczą ALE opłacasz składkę chorobową.
Artykuł dla ojców, pozostających w stosunku pracy, znajdziesz TUTAJ

Wymiar urlopu

Urlop ten ma de facto identyczne warunki jak wczoraj opisany urlop ojcowski dla osób pracujących na etacie. Oznacza to, że możesz skorzystać z dwóch tygodni urlopu (14dni), wybierając go łącznie lub dzieląc na dwie równe części. Należy go wykorzystać w trakcie 24 pierwszych miesięcy życia dziecka.

„Urlop niezależny” – co to oznacza?

Również tak samo jak w przypadku ojców na etacie, możesz skorzystać z tego przywileju niezależnie od uprawnień matki dziecka, czy jej przebywania na urlopie macierzyńskim. Nawet jeśli to Ty będziesz korzystał z urlopu „tacierzyńskiego”, prawo do urlopu ojcowskiego i tak  posiadasz. Raz jeszcze podkreślam, warunkiem jest opłacanie składki chorobowe, bowiem zasiłek za czas urlopu ojcowskiego wypłacane jest przez ZUS.

Plusy urlopu ojcowskiego

Poza faktem, że dwa tygodnie będziesz mógł spędzić z rodziną, ZUS przewidział, ze za ten czas otrzymasz wynagrodzenie – a dokładnie zasiłek. ZUS wypłaci Ci zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku (czyli obliczy go na tej samej zasadzie, jak podczas każdego zasiłku chorobowego, wysokość jego będzie uzależniona od wysokości składek, jakie opłacasz, ale tym razem zamiast 80%, otrzymasz 100% podstawy).

Dodatkowo za czas przebywania na urlopie obniżone zostaną Twoje składki ZUS za pełnych 14 dni urlopu (a więc zapłacisz składki tylko za 16).

Jak otrzymać urlop?

Celem otrzymania zasiłku za czas urlopu ojcowskiego do ZUS należy złożyć:

  • skrócony akt urodzenia dziecka,
  • formularz ZUS Z-3b,
  • formularz ZAS-34 – i tutaj nie zdziw się na widok tytułu formularza 🙂 „Wniosek o zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego”. Celowo jednak w treści unikałam takiego nazewnictwa, bo moje doświadczenie wskazuje, że nazwa jest na tyle myląca, że nie każdy wie o jaki urlop ostatecznie chodzi 🙂

Pamiętaj aby we wniosku określić planowany termin urlopu, a wniosek złożyć przynajmniej na jeden dzień przed planowanym rozpoczęciem

Oczywiście opłacając składkę chorobową, przysługuje Ci prawo do opieki nad żoną po porodzie (14dni), co wynika z prawa do opieki nad innymi członkami rodziny – czyli znowu na tych samych zasadach, co w przypadku taty na etacie. O opiece nad dzieckiem jeszcze opowiem przy uprawnieniach rodzicielskich, ale już teraz zapraszam Cię TUTAJ

Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki masz pełny zakres uprawnień, związanych z faktem, że właśnie zostałeś tatą, zapraszam Cię do kopalni wiedzy dla Ciebie, TUTAJ.

Marzena Pilarz-Herzyk | Mama Prawniczka

Autor: Marzena Pilarz-Herzyk, założycielka MamaPrawniczka.pl
Pamiętaj, że artykuły tu publikowane nie są wykładnią prawa i mają charakter informacyjny. Ich stan prawny jest aktualny na dzień publikacji (lub inny, jeśli zaznaczono w treści). W sprawach indywidualnych, najlepiej skorzystaj z porady prawnej, która opiera się o rzetelną i szczegółową rozmowę, analizę dokumentów etc. Sprawdź szczegóły: KONSULTACJE INDYWIDUALNE. TEST

Dodaj komentarz